Pangram – інноваційна курована мистецька онлайн-інституція,
формування якої було розпочато ще до карантинних перегонів і метою якої є посилити інституціональну співпрацю та створити майданчик для синтезу нових технологій і візуального мистецтва. Наше завдання – не просто сформувати виставковий простір, а об’єднати інституції для ефективної роботи та розвитку.
Це альтернативний незалежний простір для міжнародної культурної співпраці, для нових кураторських методів, простір широких можливостей для митців.
Нашими стейкхолдерами та партнерами сьогодні є такі важливі міжнародні інституції, як:
M17SculptureProject,
Stedley Art Foundation,
Kyiv Art Week,
Photo Kyiv,
Naive Museum,
ProMuseum,
Law Net,
Maria Prymachenko Family Foundation,
Х-Platform,
Congress of Cultural Activists.
За рік ініціатива Pangram масштабувалася до рівня глобального міжнародного проєкту, який тепер має у своїх планах колаборацію з різними партнерами за межами України на наступні кілька років.
Для України системна та потужна підтримка візуального мистецтва на рівні інституцій є дуже важливою, саме тому зазначені організації вирішили об’єднати свої зусилля та досвід в онлайн-форматі у проєкті Pangram.
Інституція надає юридичну, кураторську, менеджерську підтримку проєктам і окремим митцям та інституціям. Допомагає врегулювати диджиталізацію візуального мистецтва. Здійснює селекцію контенту.
Основною місією проєкту є:
1) підвищення незалежності функціонування культурного сектору через адаптування діяльності в онлайн-формат;
2) адвокатування культурних процесів;
3) розширення аудиторії сфери культури;
4) впровадження безпечних методів діяльності культурних інституцій;
5) застосування нових методів міжнародної співпраці;
6) імплементація дієвих механізмів та інструментів захисту, систематизації і популяризації творів культурної спадщини.
PANGRAM має інноваційний експериментальний диджитал-простір для презентації візуального мистецтва й дискусійного каналу з метою розкриття важливих для суспільства та культури актуальних тем у міжнародному контексті. Простір має веб-версію та складнішу версію додатку, який теж уже доступний у мережі й на нашому сайті.
На цей момент ми реалізували такі проєкти під слоганом “Powered by Pangram”, як:
M17SculptureProject,
Kyiv Art Fair online.
Цього року Kyiv Art Fair розмістився онлайн через відомі обставини. Але тепер Pangram-версія ярмарку буде доступна завжди й користувачі в усьому світі зможуть його відвідувати. Віртуальні бокси спеціально розроблено під експозиції різних галерей, є можливість переглянути відео- й фотоконтент. Окремі події проводитимуться онлайн упродовж року. Можна контактувати з кураторами проєктів та митцями, відвідувати їхні сайти й інші інформаційні ресурси за лінками просто в Pangram, отримувати юридичні консультації та користуватися іншими сервісами.
Погуляти експозицією можна тут: (https://kyivartweek.com)
Naive Museum разом із Я Галереєю передбачає участь відомих митців і кураторів, серед яких Павло Гудімов, Олександр Ляпін, Стас Туріна, Петро Гончар та інші. І надалі ми організуємо співпрацю з кураторами, дотичними до зазначених інституцій та зацікавленими у співпраці з українським контекстом. (https://naive.in.ua)
“Віртуальний музей – це онлайн-простір українського наїву. Вперше приватні збірки та музейні колекції наївного мистецтва представлено на одній платформі Pangram. Тут на вас чекають 6 кураторських блоків. Олександр Ляпін, Петро Гончар, Лідія Лихач, Ательєнормально, Ірина Савченко та Павло Гудімов підготували виставкові проєкти наївної творчості. У фондовій частині розміщено постійну експозицію творів українського наїву з музеїв України. На сайті в розділі “Події” можна переглянути кураторські екскурсії музеєм.
Створити музей та забезпечити його ефективне функціонування – це завдання дуже складне. Структура музею може мати абсолютно різний характер. Це синтетичний простір, але обов’язково курований. Ми хочемо, щоб наш музей був інноваційним і незвичайним. Об’єдналися з Pangram, щоб продемонструвати різні думки та скетчі стосовно того, який він міг би мати вигляд“, – було сказано на презентації музею.
Інституція Pangram також долучається до такої ідеї та проводить конкурс для кураторів, митців і всіх охочих, щоб у співпраці створити проєкти/скетчі на тему музею сучасного мистецтва: яким він має бути? Заявки приймаються до 20 лютого. Ми готові реалізувати ваші ідеї та нарешті побачити думку спільноти щодо форми й вигляду музею.
Наразі здійснюємо підготовку до таких масштабних проєктів, як Photo Kyiv та План Б, експозиції яких з’являться до Нового року!
Усього ми презентували понад 1000 робіт, співпрацюємо вже з більш ніж 50 галереями та інституціями в Україні, серед яких The Naked Room, Radius, М17, Квартира 14 тощо. Ми створюємо ком’юніті поціновувачів і дослідників візуального мистецтва, яке щодня зростає.
Певна річ, ідеального світу не існує, і ми теж стикаємося з ризиками, бо емпатія, аудиторія, репутація набуваються дуже довго та важко. Але ми вже сьогодні зробили дуже багато й запропонували інноваційні рішення для інституціонального розвитку культури в Україні та за її межами.
Ми віримо, що конкурентоспроможність культури нашої країни залежить від її здатності вести міжнародний діалог та бути вбудованою в міжнародний світовий контекст. Тому сприяємо тому, щоб нові технології змінювали ринок, розвивали мистецтво, а креативні індустрії з користю інтегрувалися в культуру.
Pangram – це також проєкт, який знайомить, об’єднує та мотивує до співпраці сучасних професійних митців, IT-розробників, бізнесменів, освітян і представників інших сфер, що сприяє налагодженню міжсекторальної співпраці.
ПУБЛІКАЦІЇ:
Pangram: як нова онлайн-платформа рятуватиме мистецтво від цифрових травм
https://supportyourart.com/words/pangram?rq=Катерина%20Рай
Kyiv Art Week 2020: 17 участников о своих стендах и искусстве онлайн
Korydor
Презентації Pangram
Презентація Pangram у межах Creative management camp
https://drive.google.com/file/d/1_oMeGTbPBOfAHPot3tdFrV8nw9Ud8mly/view?usp=sharing
Суспільне українське радіо:
Tech Avangard
https://techvangart.com/2020/07/22/mixing-art-and-tech/
Суспільне радіо
http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?periodItemID=2603374
У відео використано твори:
Олексій Золотарьов, “Вухо”(колекція M17SculptureProject)
Nezhinsky Serhii, “St. Sebastian”
Олег Капустяк, “Мапа світу”(колекція M17SculptureProject)
Жауме Пленса, “Лаура” (колекція M17SculptureProject)
Марія Примаченко, «Атомна війна будь проклята», 1989 (приватна колекція)
10.12.2020